Majowe Dni Książki Spotkanie z Mirosławem Wacewiczem.

W dniu 11.05.2015 dzięki współpracy Biblioteki Szkolnej z Miejską Bibliotekę uczniowie klas 4c i 4d uczestniczyły w spotkaniu z Mirosławem Wacewiczem. Jest on absolwentem historii Uniwersytetu Szczecińskiego, miłośnikiem Puszczy Bukowej, historii Pomorza, członkiem Klubu Kniejołaza oraz organizatorem wielu rajdów pod wspólną nazwą „Szlakiem Legend”. Pasjonuje się legendami związanymi ze Szczecinem i regionem. Pierwszy zeszyt z cyklu "Legendy Pomorza Zachodniego", wydany przez Stowarzyszenie Rozwoju i Edukacji "Lider", zawiera jego baśń o Młynie Prochowym w Puszczy Bukowej. Książkę pięknie zilustrował Marcin Yperyt Przydatek.
Pan Wacewicz ubrany był w strój bakałarza. Bakałarz to osoba, która na średniowiecznym uniwersytecie uzyskała najniższy stopień akademicki bakalaureat. Legendy znajdują się w programie nauczania klas 4, dlatego zaproszono te klasy. Legendy Pomorskie są w pewien sposób odzwierciedleniem dziejów tej krainy zawierają echa wydarzeń historycznych, wierzeń dawnych mieszkańców. Ziemia Pomorska stanowiła tygiel w którym ścierały się wpływy różnych narodów i kultur: Słowian, Germanów, Wikingów, Duńczyków i innych co wpłynęło na folklor tych stron. Dzieci dowiedziały się o legendach najbliższych okolic Polic, o uprawie chmielu, o granicy między Policami a Szczecinem, o Drogoradzu i Mścięcine, o Puszczy Bukowej, mogły zakupić książkę „Młyn Prochowy”.

Tekst: Halina Adamczak