Uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika
odbyło się 4 i 5 marca 2015 r. w bibliotece szkolnej w 5 turach.

Uczniowie z Koła Bibliotecznego w inscenizacji „W krainie książek” zapoznali uczniów z: Wędrówką książki od autora do czytelnika, prośbami i skargami książek, przedstawili twórców książki: pisarza, poetę, bajkopisarza, ilustratora, redaktora i introligatora. Narratorami byli Ludek Książkowy i Koszałek Opałek. Wystąpili również Królowa Książek i inne Książki z Wielkiej Szafy, które skarżyły się na złe traktowanie przez dzieci, Mądra Sowa opowiedziała o bibliotece i zaletach czytania książek. Zaprezentowali się również bohaterowie książek przebrani za postacie z bajek: 2 krasnale, Czerwony Kapturek, Zielony Duszek, Kopciuszek, Jaś i Małgosia, Szewczyk Dratewka, Kopciuszek, Pinokio, Kot w butach, Sierotka Marysia i Rybak zadawali dzieciom zagadki, które zostały bezbłędnie rozpoznani przez pierwszaków. Wystąpiły również dzieci, które dziękowały poetom za wiersze, pisarzom za powieści, baśnie i legendy, bajkopisarzom za Kopciuszka, Rybaka i złotą rybkę, za gadającego kota w ogromnych butach, za Czerwonego Kapturka i żarłocznego wilka, za Królową Śniegu, która serce Kaja zmieniła w bryłkę lodu, ilustratorom za słowa malowane. Książki z Wielkiej Szafy zapoznały dzieci z alfabetem w wierszu „Abecadło”.
Na koniec uczniowie klas pierwszych złożyli przyrzeczenie, że będą czytać i szanować książki, bibliotekarz pasował każdego ucznia książką mówiącą o patronce naszej szkoły: Marii Skłodowskiej Curie, zaś bajkowe postacie obdarowali uczniów zakładkami do książek.

Tekst: Halina Adamczak