(działanie w ramach Szkolnego Programu Aktywnej Współpracy)

3 grudnia 2014 r. na wspólnym spotkaniu nauczycieli, rodziców – przedstawicieli jedynek klasowych oraz uczniów – gospodarzy klas zawiązał się zespół ds organizacji spotkania wigilijnego dla rodzin uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Ustalono, że spotkanie będzie miało charakter wieczornicy. W skład zespołu weszły następujące osoby:
- nauczyciele – siostra Joanna Kiedrowicz, panie: Iwona Zioło, Krystyna Biegus, Danuta Jarasz, Ewelina Landowska i Agnieszka Wasiluk,
- rodzice – panie: Agnieszka Henszel, Agnieszka Małecka i Anna Zaborniak,
- uczniowie – Jakub Maciągowski z klasy 3a.
Zespół przygotował wstępny scenariusz wieczornicy, dokonał podziału zadań i ustalił terminarz działań.
Siostra Joanna Kiedrowicz przygotowała tekst jasełek, stroje dla Maryi i Józefa oraz żłóbek, ogłosiła szkolną akcję pn. „Mamo, tato, upieczmy razem pierniczki”, zachęcającą dzieci i rodziców do wspólnego spędzenia czasu w domu nad przygotowaniem wypieków. Wspólnie z paniami Iwoną Zioło i Krystyną Biegus udekorowła salę gimnastyczną na przedstawienie.
Pani Iwona Zioło przygotowała swoich wychowanków – uczniów klasy 3a do wystawienia jasełek, nauczyła kolęd i pastorałek, zorganizowała oświetlenie sceny reflektorami budowlanymi włączając w to dwoje rodziców – pana Grzegorza Dejewskiego i Wojciecha Krasuckiego, zaproponowała ubranie pozostałych aktorów w jednolite bawełniane koszulki, na zakup których zgodzili się rodzice uczniów. Zakupu dokonała mama uczennicy pani Monika Borycka. Pani Zioło uszyła trzy krawaty do koszulek dla biznesmenów, wydrukowała napisane przez uczniów teksty o pieczeniu pierniczków z rodzicami i powiesiła je na przenośnych tablicach, które ustawiła w holu głównym oraz w szatni do wglądu dla wszystkich rodziców i uczniów.
Pani Krystyna Biegus opracowała pomysł na scenografię do przedstawienia oraz wykonała wspólnie z uczniami klas starszych elementy tejże scenografii – wycinankowe śnieżynki.
Pani Agnieszka Wasiluk wykonała zaproszenia na wieczornicę.
Panie Danuta Jarasz i Ewelina Landowska przygotowały uczniów swoich klas należących do zespołu ludowego „Policzanie” do występu wokalnego w drugiej części wieczornicy (trzy pastorałki).
Panie Agnieszka Henszel, Agnieszka Małecka i Anna Zaborniak wykonały własnoręcznie kilkanaście świeczników oraz rekwizyty dla aktorów w postaci aktówek dla biznesmenów.
Uczeń Jakub Maciągowski pilnie pomagał przy ustawianiu ławek w sali gimnastycznej oraz przenosił materiały, rekwizyty, stroje itd.
Wieczornica odbyła się w czwartek 18 grudnia 2014 r. Przybyli na nią rodzice uczniów oraz duża grupa pozostałych członków rodzin, dyrekcja szkoły, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły.
W pierwszej części wieczornicy uczniowie klasy 3a przedstawili jasełka pt. „Ziarenko czułości”. W drugiej części swoje talenty muzyczne zaprezentowały dzieci z Ogniska Muzycznego w Policach – uczniowie naszej szkoły, uczące się grać na instrumentach.
Później odbył się występ wokalny uczniów z klas 1c i 3b. Dzieci ubrane w piękne stroje zaśpiewały 3 ludowe pastorałki. Po nich wystąpił chór szkolny, który wykonał pod kierunkiem pani Mirosławy Giełzak dwie świąteczne piosenki.
W dalszej części pani dyrektor podziękowała uczniom i opiekunom za przygotowanie uroczystości oraz złożyła wszystkim obecnym serdeczne życzenia.
Na koniec dzieci, które występowały podczas wieczornicy poczęstowały wszystkich zgromadzonych gości swoimi słodkimi wypiekami.

Tekst: Iwona Zioło