logefes

logefes

logefes

logefesSzkoła Podstawowa nr 3
im. Marii Skłodowskiej - Curie w Policach
W dniu 21.11.2014 o godzinie 12 odbyło się spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko w Filii Miejskiej Biblioteki w Policach. Z naszej szkoły w spotkaniu uczestniczyła klasa 3a z wychowawcą p. Danutą Jarasz oraz chłopcy z Koła Bibliotecznego z opiekunem Haliną Adamczak.
Pan Kazimierz Szymeczko mieszka w Rudzie Śląskiej. Z wykształcenia jest polonistą ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Z zawodu jest nauczycielem polonistą i od ponad 10 lat bibliotekarzem i pisarzem. Czytelnicy zadawali dużo ciekawych pytań. Na pytanie co pisarz robi w wolnych chwilach odpowiedział, że oczywiście bardzo dużo czyta, ale również gra w szachy, piłkę ręczną, koszykówkę, pływa, biega po lesie, jeździ na wycieczki i gra na gitarze. Najwięcej pytań dotyczyło twórczości: dlaczego zaczął pisać książki? Jak wyznał autor zawsze lubił przedmioty humanistyczne język polski (stąd wybór jego studiów) oraz historię, geografię i biologię. W związku z tym, że zawsze bardzo lubił czytać uznał, że ma wiele pomysłów na teksty, które być może zainteresują innych. Z potrzeby czytania wyrasta potrzeba pisania i... tak to się zaczęło. Pierwszą książkę napisał gdy miał 30 lat (naturalnie pisał dużo wcześniej, ale początek swojej pisarskiej kariery datuje od pierwszej wydanej książki). Tą pierwszą napisaną książką, która do tej pory doczekała się już trzech wydań jest „Historia Polski w opowieściach”. Dzieci były zainteresowane jak długo pisze się książkę.
To oczywiście zależy od tematyki jeżeli jest to książka historyczna to wiele czasu trzeba poświęcić na zbieranie materiałów toteż pisanie trwa dłużej, nawet rok. Natomiast w przypadku powieści przygodowej, gdy ma pomysł na fabułę to samo pisanie zajmuje 3-4 miesiące. Pisząc książki zawsze stara się gruntownie zbadać temat jeżeli akcja dzieje się np. w szpitalu to konsultuje się ze znajomą pielęgniarką, natomiast sprawy dotyczące wątków kryminalnych omawia z kolegą, który jest policjantem.
Są dni, gdy pisanie idzie bardzo opornie i w nieskończoność poprawia jedno zdanie. Ale bywa również tak, że zaczyna pisać o godzinie 18.00 i pochłonięty pracą nie zauważa, że minęła noc, jest ranek a przed nim stos zapisanych kartek. Pan Kazimierz Szymeczko jest autorem książek : ”Historia Polski w opowieściach”, ”Pomolowana historia”, „Fałszerze w sieci”, ”Sprawa dla Rozsupływacza”, „Kłopoty Komendanta Roka”, „Pościg za czarna hondą”, „Tajemnica jednej nocy”, „Święty w kapeluszu”, „Zemsta Budzika . "A to historia", współautorem" Opowiastki domowe”.
Na zakończenie spotkania czytelnicy mogli zakupić książkę autora i uzyskać wpis z autografem oraz zrobić zdjęcia. Możliwość poznania autora i jego książek, rozmowa, zdobycie autografu a przede wszystkim wielka serdeczność pana Kazimierza jego dowcip i bezpośredniość sprawiły, że wszyscy byli ze spotkania bardzo zadowoleni i na długo zachowają je w pamięci.

Tekst: Halina Adamczak©2001-2014