W dniach 23–24.05.2014 r. odbyła się impreza sportowo – rekreacyjna pod nazwą XVI Polickie Dni Olimpijczyka. Program zawodów sportowych adresowany był do młodzieży uczącej się z terenu Gminy i Powiatu Polickiego. W piątkowo-sobotnich zawodach sportowych brały udział reprezentacje 7 Szkół Podstawowych (SP 1, 2, 3, 6, 8, Niekłończyca i Dom Dziecka w Policach) oraz 7 Gimnazjów (Gim. 2, 3, 4, 6, SMS przy Zespole Szkół, Dom Dziecka oraz Środowiskowy Hufiec Pracy).
W tym roku przedstawicielami Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie byli:
  • Zenon Licznerski – dwukrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich, Montreal 1976 r. oraz srebrny medalista olimpijski w biegu na 100 m w Moskwie,
  • Wojciech Matusiak – uczestnik IO w Meksyku 1968 kolarz szosowy i torowy czterokrotny mistrz Polski
  • Krzysztof Pierwieniecki – uczestnik IO w Monachium 1972 bokser wagi lekkopółśredniej
a zaproszonymi sportowcami:
  • Maria Liktoras – uczestniczka IO w Pekinie 2008, złota medalistka ME 2003 w drużynie Niemczyka, trener SMS w Policach
  • Paulina Woźniak – dwukrotna uczestniczka Igrzysk Paraolimpijskich, srebrna medalistka IPOl. w Pekinie 2008 w pływaniu 100 m st. klasycznym oraz brązowa medalistka w Londynie 2012 na dystansie 100 m st. grzbietowym
  • Kacper Narloch – wielokrotny medalista mistrzostw Świata, Europy i kraju w kick boxingu
  • Justyna Raczyńska, Dominika Sobolska i Anna Grejman – KPS Chemik Police S.A. mistrzynie Polski w siatkówce Orlen Liga 2013/2014
  • Leszek Piasecki – trener kadry Polski B siatkarek, srebrny i złoty medalista na uniwersjadzie Turcja i Tajlandia, trener-koordynator SMS w Policach
  • Piotr Mejsner – nadzieja olimpijska kadra pływackiej paraolimpijczyków na IO w Rio de Janeiro 2016, zawodnik IUKP „Wodnik” Police i „Start” Szczecin, złoty medalista MŚ Juniorów
  • Grzegorz Musztafaga – trener pływania Pauliny Woźniak i Piotra Mejsnera, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 3 w Policach
W piątek odbył się Apel Olimpijski z ceremoniałem olimpijskim (wprowadzenie flagi olimpijskiej, zapalenie znicza) oraz zostali wyróżnieni najlepsi sportowcy szkół uczestniczących w XVI Polickich Dniach Olimpijczyka oraz odbyły się zawody: Konkurs wiedzy olimpijskiej i sportowej, Dwubój skocznościowy, Turniej piłki nożnej i siatkowej.
Sobotnim akcentem sportowym tegorocznych Dni Olimpijczyka był bardzo liczny udział uczniów szkół polickich w XVII Biegu UKS „Trójka” Police. Uczestniczyli w nim reprezentanci wyżej wymienionych szkół oraz wyjątkowo duża była liczba dzieci z 11 polickich przedszkoli (PP 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, z Tanowa, zerówka z Niekłończycy). Drużynowo na pierwszych miejscach uplasowały się:
  • Szkoły Podstawowe – Szkoła Podstawowa w Tanowie
  • Gimnazja – Gimnazjum nr 2 w Policach
Dwa dni wspaniałej zabawy, w duchu sportowej rywalizacji, dużo konkurencji sportowych, zawodnicy każdych zawodów nagrodzeni dyplomami, pucharami i nagrodami ufundowanymi przez licznych sponsorów: Urząd Miejski w Policach, Przewodniczący Rady Miejskiej w Policach, PEC S.A. w Policach, „Kemipol” Sp. z o.o. w Policach, PHU „CONTRA” w Policach – Julita i Andrzej Wielowscy, Wspólnota Samorządowa „Gryf”, Kwiaciarnia „LAWENDA” w Policach – Krystyna Koza, Sklep „ŚWIAT SŁODYCZY” Police Sylwia Zakrzewska, Cukiernia „Różowa” Police, ZWK OHP Szczecin.
Główny współorganizator to Gmina Police oraz Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie, SP nr 3 w Policach, 16-11 Środowiskowy Hufiec Pracy w Policach, Gimnazjum 3 w Policach, OSiR w Policach, UKS „Chemiczek” w Policach.
Patronat nad imprezą objął Polski Komitet Olimpijski, Zachodniopomorska Rada Olimpijska, Szczeciński Klub Olimpijczyka a patronat medialny – Głos Szczeciński, Wirtualne Police – oraz Police info.pl.
Nad bezpieczeństwem podczas imprezy czuwał Grzegorz Gaca - Polskie Agencje Ochrony.
Impreza miała na celu propagowanie sportu, krzewienie idei olimpijskich, popularyzację masowej rekreacji i aktywnego spędzania wolnego czasu dzieci, młodzieży i dorosłych.
Tekst: T. Czubala