W piątek 25 kwietnia i we wtorek 29 kwietnia uczniowie klas 2a i 1c z wychowawcami odwiedzili firmę Transnet, a dokładnie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Policach. Wycieczka miała na celu ukształtowanie u dzieci właściwych zachowań proekologicznych. Uczniowie poznali zasady zbiórki surowców wtórnych, również tych, które nie mieszczą się w tradycyjnych pojemnikach usytuowanych w naszych osiedlach, czyli tzw. odpadów wielkogabarytowych. Dowiedzieli się, w jaki sposób i gdzie można oddać np. stare meble, wanny, zlewozmywaki, lodówki, wykładziny, dywany, stare opony, żarówki, akumulatory, baterie i przeterminowane lekarstwa. Poznali nowoczesne kontenery do zbiórki opakowań plastikowych i makulatury. Posiadają one wewnątrz specjalną prasę do zgniatania odpadów, dzięku czemu zmniejsza się ich objętość i kontenery nie muszą być tak często opróżniane. Na zakończenie wycieczki dzieci stwierdziły, że będą umiały podpowiedzieć w domu rodzicom, jak poradzić sobie z niektórymi odpadami. Dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o ochronie środowiska, poznały pojęcie recyklingu. Były to ciekawe i kształcące lekcje w terenie.

Tekst: I. Zioło