Klasa IVa na spotkaniu autorskim

21 maja odbyło się spotkanie autorskie ze znaną i cenioną pisarką dla dzieci panią Renatą Piątkowską, autorką ponad 20 książek napisanych dla dzieci i o dzieciach. Są to między innymi: „Opowiadania dla przedszkolaków”, „Opowiadania z piaskownicy”, „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski”, „Twardy orzech do zgryzienia”, „Wieloryb”, „Dziadek na huśtawce”, „ Zbój”, „Szczęście śpi na lewym boku” i inne.
Renata Piątkowska ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej książka „Wieloryb” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a książka „ Na wszystko jest sposób” II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren. Trzy z jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Jest miłośniczką dobrego malarstwa i uwielbia jeździć konno.
Spotkanie z autorką zorganizowała Biblioteka Miejska w Policach, a uczestniczyli w nim uczniowie klasy IV a. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści pisarki o zamiłowaniu do pisania, o przysłowiach, tradycjach i zwierzętach. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że pierwszą swoją książkę pt. „Opowiadania dla przedszkolaków” autorka napisała wiele lat temu za granicą dla swoich dzieci. Po powrocie do kraju, ponownie ją zredagowała i książka została wydana. Ponieważ odniosła sukces, więc autorka zaczęła pisać kolejne książki i tak potoczyła się jej kariera bajkopisarski. Pani Renata Piątkowska opowiedziała również o tym, że dzieciom mylą się przysłowia z przesądami i zwyczajami dlatego napisała osobne książki dotyczące przysłów: „Z przysłowiami za pan brat”, „Mądra głowa zna przysłowia”, zwyczajów: „Gdyby jajko mogło mówić” oraz przesądów: „Szczęście śpi na lewym boku”. Wspaniałym dopełnieniem spotkania było czytanie i znakomita interpretacja fragmentów książek Renaty Piątkowkiej przez lektorkę panią Elżbietę Malwinę Kożurno.
Na zakończenie nastąpiła miła część imprezy, czyli rozdawanie cennych autografów na specjalnie przygotowanych pamiątkowych kartach oraz książkach autorki. W bibliotece szkolnej znajduje się zbiór opowiadań o koniach i konikach, autorstwa Renaty Piątkowskiej. Wszystkie opisane historie wydarzyły się naprawdę. A bohater każdej opowieści, oprócz siły i szybkich nóg ma swój rozum i wielkie serce. Miłośników koni i nie tylko, zapraszamy do czytania!