„Herbatka z pisarzem " czyli spotkanie z Pawłem Beręsewiczem

16 kwietnia, w naszej szkole, odbyły się spotkania autorskie z Pawłem Beręsewiczem w których wzięli udział wszyscy uczniowie z klas I-III oraz uczniowie z klasy Vb i Vc. Inicjatorkami i głównymi organizatorkami spotkania były panie: Joanna Bodziachowska i Marzena Sękowska.
Paweł Beręsewicz jest autorem opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci, a także tłumaczem i leksykografem. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i przez dłuższy czas uczył języka angielskiego w warszawskim liceum im. Reytana. W swoim dorobku pisarskim ma ponad 20 książek. Najbardziej znane pochodzą z serii o rodzinie Ciumków. Opublikował m.in. powieści „Tajemnica człowieka z blizną”, „A niech to czykolada!”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Kiedy chodziłem z Julką Maj”, „Zawodowcy”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?” i „ Czy pisarzom burczy w brzuchu?” Otrzymał za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień. Jest również autorem doskonałych literackich przekładów, w tym – powieści Edith Nesbit , Przygód Tomka Sawyera i Ani z Zielonego Wzgórza.
Na początku spotkania, Paweł Beręsewicz w humorystyczny sposób przedstawił kolejne etapy swojej zawodowej drogi. Następnie, by włączyć słuchaczy do aktywnego uczestnictwa, pisarz zaproponował zabawę w tłumaczenie zdań z języka „grześkowego” i na odwrót, wyjaśniając, że język Grześka Ciumko - jednego z bohaterów opowiadań autora – polega na zamianie spółgłosek „t” na „k”, a „k” na „t”. Zabawa ta była wstępem do innych działań aktywizujących słuchaczy. Autor zapraszał ochotników do stołu „na herbatkę”. Przy malutkich filiżankach i imbryczku odbywały się poważne rozmowy o literaturze. Szczególne zainteresowanie, zwłaszcza starszych uczestników spotkania, wzbudziła książeczka pt. „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, będąca historią Elki, małej dziewczynki, której beztroskie dzieciństwo przerwał wybuch II wojny światowej.
Spotkania, które upłynęły w atmosferze zabawy, wśród salw śmiechu żywo reagującej publiczności - tej najmłodszej i tej nieco starszej – zakończyły się pamiątkowym autografem.
Przez pięć dni, przed planowanym spotkaniem autorskim, w bibliotece szkolnej został zorganizowany kiermasz książek Pawła Beręsewicza, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, rodziców i nauczycieli. Książki tego autora można również wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej.
Myślimy, że spotkanie dla obu stron było udane, dowodem na to jest wpis Pawła Beręsewicza na facebooku z 16 kwietnia 2013r. „Lubię Police, a szczególnie szkołę nr 3. Jeszcze z żadną szkołą tak się dotąd gruntownie nie spotkałem. Trzy spotkania jedno po drugim, to wystarczy, żeby się zaprzyjaźnić. Teraz trochę ode mnie odpocznijcie, a potem do czytania!”
Drogi Autorze, nie chcemy odpoczywać od czytania. Na szkolnej liście przebojowych książek, Pana książki są na pierwszym miejscu!